Brno na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Brno
Domů - Portál BrnoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Brna, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Architektonické památky > Měnínská brána

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Měnínská brána

Fotogalerie:
Měnínská brána
Ulice Josefská
Měnínská brána
Měnínská brána
Měnínská brána
Měnínská brána
Měnínská brána
Měnínská brána z ulice Orlí

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Měnínská brána

Schránka:
Přidej do schránky.

Brána je poprvé zmiňována v listině z června 1293, jejímž předmětem bylo řešení sporu týkajícího se hranic farností brněnských kostelů svatého Petra a svatého Jakuba. Stanovení hranic mezi oběma farnostmi bylo provedeno po přezkoumání písemných dokumentů a výslechů před komisí složenou z církevních a světských hodnostářů, které předsedal Konrád opat cisterciáckého kláštera na Velehradě. Komise rozhodla přezkoumat a vymezit hranice farností in situ a provedla objížďku inkriminovaného prostoru směrem od Starého Brna po nově stanovených hranicích obou farností a sice od Brněnské brány Dolní ulicí na Staré tržiště a odtud přímo k Měnínské bráně.

Měnínská brána jako jediná brána středověkého městského opevnění změnila svoji polohu. K roku 1293 je doložena na spojnici dnešních ulic Kobližné a Jánské, ale k roku 1348 je v těchto místech připomínána pouze městská Branka, zatímco nová Měnínská brána stojí o ulici jižněji.

Architektonická podoba dnešní brány vznikla kolem roku 1500. Koncem 16. století, přesněji k roku 1593, jsou doloženy její věžní hodiny zhotovené hodinářem z Přibic u Vranova. Hodiny jsou dobře patrné na obraze znázorňující švédské obléhání Brna v roce 1645. Podle městských účtů vyhotovil v roce 1650 malíř Johannes na Měnínské bráně „eine Uhrplatte“. V roce 1692 vylepšil hodiny na bráně brněnský měšťan a hodinář Gottfried Pobinger.

Brána byla původně čtyřpatrová, i když některé prameny ji uvádějí jako třípatrovou. Svého významu a účelu pozbyla již v polovině 17. století, poněvadž byl před ní v rámci výstavby barokní pevnosti vybudován mohutný bastion. Roku 1839 byla snížena, zbavena veškerého dekoru a přestavěna na obytný dům. V letech 1847 - 1849 přestala brána sloužit jako průchozí. V polovině 19. století koupila Měnínskou bránu, jež se nacházela ve velmi špatném stavu, jistá brněnská obchodnice a využila její sklepní prostory pro dozrávání olomouckých tvarůžků, které do Brna vozila. Finance takto získané použila na opravu brány, kde žily postupně čtyři generace její rodiny. V roce 1945 byla brána silně poškozena dělostřeleckými zásahy.

Poslední majitelka z rodiny Navrátilových, kteří bránu obývali téměř jedno století, ji předala na konci 60. let 20. století městu Brnu. Znovu prodána, tentokrát městem, zůstala brána nevyužitá a chátrala až do doby, kdy se (v roce 1978) vrátila znovu do majetku města Brna.

Po období úpadku byla Měnínská brána v letech 1978 - 1982 zrekonstruována městem Brnem podle projektu Ing. arch. Kamila Fuchse. V únoru 1982 přešla do správy Muzea města Brna a stala se součástí jeho expozičních a výstavních prostor. Veřejnosti byla zpřístupněna 5. května 1983 stálou expozicí „Brno a zbraně staletí“. Od zrušení expozice v roce 1990 využívá muzeum Měnínskou bránu k pořádání krátkodobých výstav. Na počátku 90. let 20. století sloužily krátkou dobu její sklepní prostory také jako vinárna. Dnes je Měnínská brána součástí Muzea města Brna.


Adresa a kontaktní informace:
MUZEUM MĚSTA BRNA
MĚNÍNSKÁ
BRNO-MĚSTO
602 00  BRNO 2

telefon:+420 542 123 615

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°11'39,48"; E16°36'45,36"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Měnínská brána
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1988

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Brno
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena