Brno na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Brno
Domů - Portál BrnoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Brna, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Expozice - O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Expozice - O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939

Fotogalerie:
O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939
O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939
O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939
O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939
O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939
O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Expozice - O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939

Schránka:
Přidej do schránky.

Stálou expozicí věnovanou brněnské meziválečné architektuře Muzeum města Brna poprvé na své půdě seznamuje veřejnost se sbírkou dokladů, vztahujících se k historii architektury města od konce 19. století po současnost. Sbírka byla založena teprve v roce 1962 a je tak jedním z nejmladších muzejních fondů. Přesto se však podařilo – především zásluhou jejího zakladatele a dlouholetého budovatele dr. Iloše Crhonka – shromáždit soubor plánů, fotografií, písemných a jiných dokumentů, který svým rozsahem a zejména významem přerostl hranice města i regionu a v mnohém vyvažuje jinak nenahraditelnou ztrátu městského plánového archivu v roce 1945. Třebaže jsou v něm zastoupena všechna období, jimiž architektura v uvedeném časovém rozpětí prošla, tvoří jeho jádro počtem i uměleckohistorickou závažností doklady z meziválečného dvacetiletí. Z hlediska jejich dosud skromné prezentace veřejnosti byla vyvrcholením výstava „Výtvarná kultura v Brně 1918 - 1938“, uspořádaná Moravskou galerií v Brně na přelomu let 1993 - 1994. Podstatnou složku výstavy, odborníky nejvýše oceněnou, byla kolekce plánů a fotografií brněnských staveb ze sbírek Muzea města Brna. Zařazení této kolekce mezi další obory výtvarné činnosti ukázalo nejen výjimečné místo architektury v životě a kultuře města mezi válkami, ale již také nezbytnost trvaleji zpřístupnit doklady o jejích dějinách a představitelích ze sbírkového fondu oddělení architektury a urbanismu. Tato myšlenka mohla být ovšem naplněna až po náročných úpravách přidělených muzejních prostor na hradě Špilberku.

Vystavený soubor originálních architektonických návrhů, studií a dobových fotografií je utříděn chronologicky, aby návštěvník výstavy mohl sledovat dějiny brněnské architektury v podrobném běhu jejích jednotlivých fází. „Krok za krokem“ se tak může dovídat o složité situaci raného údobí – ohlasy pražského kubismu, „národního“ obloučkového slohu, holandské architektury aj. (místnost 1) o stále zjevnější převaze a konečném vítězství funkcionalismu i o sílících rysech jejich osobité transformace hlavními protagonisty brněnské moderny. V neposlední řadě pak ovšem i o neobyčejném rozmachu stavebního podnikání, které učinilo ze zemského hlavního města i rozsahem jedno z nejdůležitějších středoevropských center architektury (místnost 2, 3, 4). Nepřetržitý intenzivní proces architektonické výstavby Brna ukáží také exponáty ze závěrečného údobí, dokládající pomalé uvolňování pout ke kolektivní základně funkcionalistických zásad stupňovaných individualismem koncepce i formy (místnost 5). A také architektura těchto let je provázena projekty a fotografiemi interiérů a jednotlivých kusů nábytku v nových nebo adaptovaných brněnských stavbách.

Expozici doprovází obsáhlý katalog v české a anglické mutaci, v němž jsou reprodukovány všechny vystavené exponáty, a přehledný plán Brna s vyznačením realizovaných staveb. Obě tiskoviny je možno zakoupit v muzejní prodejně.


Adresa a kontaktní informace:
HRAD ŠPILBERK
ŠPILBERK 210/1
BRNO-MĚSTO
602 00  BRNO 2

telefon:+420 542 123 615
telefon:+420 542 123 611

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°11'41,28"; E16°35'57,48"
Zpráva pro Expozice - O nové Brno. Brněnská architektura 1919 – 1939
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 4079

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Brno
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena