Brno na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Brno
Domů - Portál BrnoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Brna, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Expozice - John Heartfield – fotomontáže

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Expozice - John Heartfield – fotomontáže

Fotogalerie:
Jen ať svět hoří
Jen ať svět hoří
Nadčlověk Adolf polyká zlato, ale má plechovou hubu.
Nadčlověk Adolf polyká zlato, ale má plechovou hubu.
Nikdy více!
Nikdy více!

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Expozice - John Heartfield – fotomontáže

Schránka:
Přidej do schránky.

Stálá expozice „John Heartfield – fotomontáže“ připomíná kořeny, z nichž se zrodil nacismus, který přivedl svět do nejstrašlivější války v lidských dějinách.

John Heartfield Akademický malíř, profesor John Heartfield, se narodil v Berlíně 19. června 1891 jako Helmut Herzfeld. Protože v roce 1899 ztratili rodiče, přestěhovali se s bratrem Wielandem do Salcburku. Když ve čtrnácti letech vstoupil Helmut Herzfeld ve Wiesbadenu do učení ke knihkupci, byl již rozhodnut stát se malířem. Později studoval v Mnichově uměleckoprůmyslovou školu (1907 – 1911) a v Berlíně stejnou školu v letech 1912 až 1914. Na počátku první světové války, na protest proti šovinistickému heslu vilémovského Německa „Bůh trestej Anglii!“, se začal podepisovat uměleckým pseudonymem John Heartfield. V letech 1919 až 1933 se věnoval umělecké a novinářské činnosti. Po nástupu nacismu k moci emigroval do Československa, kde žil do roku 1938. Poté odešel do Anglie, odkud se vrátil do tehdejší Německé demokratické republiky v roce 1950. V roce 1956 se stal čestným členem Svazu výtvarných umělců Německa a Svazu československých výtvarných umělců v Praze. Často přijížděl do naší republiky a řadu přátel měl i v Brně. Při jedné z návštěv, při prohlídce Špilberku a bývalé hradní kaple, se zrodila jeho myšlenka vystavit v působivém prostoru zneuctěné kaple kolekci protifašistických fotomontáží.

Barokní špilberská kaple posloužila v původní podobě ještě 1. září 1939 při umístění části zatčených rukojmí z Brna v akci Albrecht der Erste, ale poté byla při nacistické přestavbě hradu v letech 1939 až 1941 radikálně změněna. Když 31. srpna 1941, za účasti říšského protektora K. Neuratha a státního tajemníka K. H. Franka přebírala nacistická armáda opravený Špilberk, měla kaple již zcela novou podobu. Stavební úpravy i zcela odlišné vnitřní uspořádání byly podřízeny ideové náplni „památníku padlých“, kam se měly na holé bílé stěny zavěšovat tabulky se jmény padlých vojáků. Tento záměr však nebyl nikdy uskutečněn. Po druhé světové válce byla většina prvků, zejména kamenná orlice a krychle se svastikou v místech oltáře, ponechána na svém místě, doplněna vysvětlujícím textem a využita v expozici druhého odboje. V boční lodi kaple byly instalovány tři šibenice přenesené sem z Kounicových kolejí.

Dne 27. července 1967 byla za osobní účasti Johna Heartfielda slavnostně otevřena nová expozice, která na 18 panelech zobrazila příčiny a vznik nacismu (např. Po deseti letech – otcové a synové; Hitler dobyvatel; Nadčlověk Adolf), varování před tímto nebezpečím (např. Setba smrti; Jako ve středověku, tak i v Třetí říši; Sudetští Němci, vás to postihne nejdříve) i výzvu do boje proti fašismu (Černí, bílí, v boji jednotní; Nikdy více).

Expozice zde zůstala do zahájení rekonstrukce Špilberku v roce 1985 a nyní byla opět obnovena.


Adresa a kontaktní informace:
HRAD ŠPILBERK
ŠPILBERK 210/1
BRNO-MĚSTO
602 00  BRNO 2

telefon:+420 542 123 615
telefon:+420 542 123 611

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°11'41,28"; E16°35'57,48"
Zpráva pro Expozice - John Heartfield – fotomontáže
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 4080

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Brno
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena