Brno na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Brno
Domů - Portál BrnoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Brna, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Barokní kaple na Špilberku

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Barokní kaple na Špilberku

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Barokní kaple na Špilberku

Schránka:
Přidej do schránky.

Kapli zasvěcenou Nejsvětější Trojici nechal v roce 1693 zřídit tehdejší velitel špilberské pevnosti generál polní strážmistr Jan Vilém hrabě z Zinzendorfu a Pottendorfu, jak hlásá i pamětní deska u vchodu. Vznikla přebudováním starších, původně gotických prostor severovýchodního nároží hradu v rámci jeho rozsáhlé přestavby na barokní pevnost.

O 60 let později byl v jižní zdi prolomen oltářní výklenek, tzv. Trenckova kaple. Boční oltář zde umístěný byl pořízen roku 1753 z odkazu proslulého plukovníka pandurů Františka sv. pána Trencka, který zemřel ve špilberském vězení 4. října 1749 a ve své závěti pamatoval na oltář pro pevnostní kapli částkou 3 tisíce zlatých. Původní malby, symbolizující pomíjivost světské moci, byly restaurovány v roce 2000.

V 18. a na počátku 19. století se v kapli, slavnostně vysvěcené 25. 4. 1753 kardinálem a olomouckým biskupem Ferdinandem Juliem hrabětem Troyerem, konaly bohoslužby pro špilberskou posádku i zdejší vězně, ve svátek Sv. Trojice byly přístupny i veřejnosti. Duchovní správu zpočátku zajišťovali brněnští jesuité a kapucíni, později špilberští kaplani. Po zániku pevnosti a prohlášení Špilberku za uzavřenou věznici sloužila kaple od roku 1821 už pouze pro vězně a vězeňský personál. Ještě v polovině 19. století prošla většími úpravami. Ani zrušení věznice roku 1855 a následná přeměna hradního areálu na kasárny se sakrálního využití kaple příliš nedotkly. Nadále se zde sloužily mše, mimo jiné každý čtvrtek pro trestance ve zdejší vojenské věznici. Teprve po vzniku Československé republiky ztratila kaple svou původní funkci a stala se spolu s kasematy a postupně vznikajícími muzejními expozicemi součástí prohlídkového okruhu.

Její podobu výrazně změnila rekonstrukce provedená německou okupační armádou v letech 1939–1941. Kaple se změnila ve vojenskou slavnostní síň, která měla také připomínat padlé německé vojáky. Náboženskou symboliku nahradila nacistická – místo oltáře žulový sokl s hákovým křížem, místo oltářního obrazu kamenná říšská orlice. Stavebně se změnil celý interiér, původní dřevěná oratoř byla nahrazena kamenným balkónkem na krakorcích, zmizela kazatelna, zpovědnice i ostatní mobiliář, výzdoba a bohoslužebné předměty – původní vybavení se dodnes nepodařilo nalézt.

Po osvobození republiky v roce 1945 byla v nacisty znesvěcené kapli umístěna expozice protinacistického odboje, jejíž součástí se staly i tři šibenice z popraviště v Kounicových kolejích. Nacistická symbolika byla většinou odstraněna, zůstal pouze kamenný sokl s hákovým křížem a orlice, nejprve přeškrtnutá černou barvou a později – v padesátých letech – otlučená.

Expozice procházela v průběhu let různými úpravami, zejména když se Špilberk stal v roce 1960 sídlem Muzea města Brna.


Adresa a kontaktní informace:
HRAD ŠPILBERK
ŠPILBERK 210/1
BRNO-MĚSTO
602 00  BRNO 2

telefon:+420 542 123 615
telefon:+420 542 123 611

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°11'41,28"; E16°35'57,48"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Barokní kaple na Špilberku
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku červenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 4082

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Brno
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena